Proleter Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Proleter Forum

Yaşasın Devrim &Yaşasın Sosyalizm..

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» Sıhhıye'yi dolduran 100 bini aşkın işçi ve emekçi faturayı ödemeyi reddetti!
Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz Emptytarafından STEEL Paz Kas. 30, 2008 9:42 pm

» Grup Kızılırmak Tüm Albümler
Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz Emptytarafından KAMO Paz Kas. 30, 2008 5:46 pm

» Ferhat Tunç
Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz Emptytarafından KAMO Paz Kas. 30, 2008 5:44 pm

» Tecavüzcüler M.T, K.H, Y.K. ile mi sınırlı?
Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz Emptytarafından STEEL Paz Kas. 30, 2008 5:43 pm

» Grup Munzur
Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz Emptytarafından KAMO Paz Kas. 30, 2008 5:43 pm

» Onur Akın
Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz Emptytarafından KAMO Paz Kas. 30, 2008 5:41 pm

» Metin Kemal Kahraman
Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz Emptytarafından KAMO Paz Kas. 30, 2008 5:39 pm

» Kardeş Türküler
Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz Emptytarafından KAMO Paz Kas. 30, 2008 5:36 pm

» Grup Vardiya Tüm Albümleri
Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz Emptytarafından KAMO Paz Kas. 30, 2008 5:23 pm

» Grup Baran
Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz Emptytarafından KAMO Paz Kas. 30, 2008 5:15 pm

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
Ortaklar
bedava forum

Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz

YazarMesaj
STEEL
Admin
STEEL

Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz Empty
MesajKonu: Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz   Dimitri A. Medvedev – Fidel Castro Ruz EmptyPaz Kas. 30, 2008 3:56 pm

10 - 30 Kasım 2008
Geçen haftalarda, onu şiddetlenen finans krizinin dünyayı tahrip etmesini takip eden süreçte Rusya Devlet Başkanı olarak birçok çalışmada bulunurken izledim. Rusya Federasyonu, SSCB’nin parçalanmasına rağmen uluslararası toplumda en güçlü devletlerden birisidir.

Rusya Devlet Başkanı’nın konuşmaları açık ve kesin oluyor ve kendisi bunları kısa tutmaya çalışıyor. Hiçbir konuyu es geçmiyor ve her soruya cevap veriyor. Bilgili, ikna edici ve kendisine katılmayanlardan bile saygı görüyor.

Ziyareti sırasında benimle görüşme isteğini dile getirdi. Bu benim için bir onurdu ve güzel bir görüşme olacağından emindim.
Son birkaç ay inanılmaz değişimlere ve yeni durumlara sahne oldu.

Yankiler, ABD’nin tepeden tırnağa kadar silahlandırdığı Gürcistan ile alıp veremediği hiçbir şey olmayan iki ülkeye, Güney Osetya ve Abhazya’ya karşı illegal hareketlerini başlattılar. ABD, devam eden katliamları durdurmak için bulunan orada bulunan Rus askeri güçlerine saldırmaları için insanları cesaretlendiren ve eğiten ülkeydi. Bu, uluslararası kamuoyunun takip ettiği ve çözüm bekleyen bir durumdu.

Bu esnada, Irak’ta petrol için yapılan rezil Yanki savaşında yer alan iki bin Gürcü paralı asker, saldıran güçleri desteklemek için Irak’tan bölgeye götürüldü.

O dönemde Medvedev, Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı’na yeni seçilmişti fakat sakin ve sağlam sesini duyurmuştu.

Başka önemli bir değişiklik ise, Irak’ta Bush’un yaptığı katliamdan bıkmış bir siyahi Amerikalı olan Barack Obama’nın ABD’nin yeni Devlet Başkanı olarak seçilmesiydi. Ama, her şeyden öte, Obama, bir önceki Devlet Başkanı’nın ABD ve genel olarak dünya için daha ciddi ve potansiyel olarak daha zararlı bir hal alan finans kriz karşısında takındığı kararsız ve onun büyümesine neden olan yaklaşımdan rahatsızdı.

Olaylar her ikisi de kesinlikle olağanüstü olan Nikaragua’daki ve özellikle imparatorluğun zayıflayan hegemonyasının giderek boğulduğu bir senaryonun bileşkesi olan Venezüella’daki yerel seçimler ile Paraguay’daki genel seçimler ve Ekvador’daki referandum ile aynı anda cereyan etti.

Bu olaylarla aynı zamana denk düşen bir şekilde Washington ve Lima’da G20 ve G21 üyelerinin katıldığı toplantılar yapıldı. Dünya’daki senaryonun engellenemez iki siperi olan Rusya ve Çin’in Devlet Başkanları, beş kıtadan onlarca devletin lideriyle beraber toplantılara katıldılar. Onların birçoğuyla görüştüler.

Brezilya’ya yaptığı ziyaretten sonra Peru’dan dönüşünde Medvedev, Venezüella’ya gitti. Ziyareti ALBA toplantısı ile denk gelmişti. Orada toplanmış üst düzey yetkililerle görüştü. Bu herkes için başarılı oldu.

Bu esnada, bir Rus donanma birliği bu kardeş ülkeye ulaştı. Bu Cuma sabahı görüştüğüm değerli ziyaretçinin, bu tür faaliyetlerdeki varlığının önemini anlamak zor olmasa gerek.

Benim için, onun yukarıda bahsedilen olaylardan edindiği izlenimleri duymak son derece önemliydi.

Bu defa görüşme sadece bir saat on beş dakika sürdü. Kendisine, güçlü imparatorluğun engel olamadığı Rusya, Çin ve Venezüella ile, -ki bunlar şu anda ticaretimizin en önemli üç sac ayağıdır-, temaslardan sorumlu olan Küba hükümetinin Devlet Başkan Yardımcıları’ndan Ricardo Cabrisas eşlik etti.

ABD’yi ilgilendiren her temel meseleye değindim ve bunu bizim bulunduğumuz konumdan yaptım. Ne sopa ve havuç politikasını kabul etmemiz ne de Guantanamo’daki zor kullanarak yerleşilmiş topraklarımızın tek bir parçasının geri verilmesinden vazgeçmemiz düşünülemez.

Muhtemel bir saldırganın karşısında bizim savunma yeteneğimizi koruma ihtiyacını hiçbir zaman göz ardı etmeyen, barışçıl ve sabırlı politikamızı yeniden dile getirdim. Bu politikayı Rusya’dan daha iyi anlayacak başka bir ülke yoktur, çünkü Rusya aynı barış düşmanı tarafından sürekli tehdit edilmektedir.

Aynı derecede ve daha önemli olan, sürekli ve barışçıl bir yoldan kalkınmayı güvence altına alacak çok kutuplu bir dünya arayışındaki insanların yüzleştiği önemli bölgelerdeki acil sorunlar hakkındaki fikir alışverişimizdi.

Geniş bir gündem gibi gözükebilir, her ikimiz bu meseleler hakkında fikir bildirdik. Bu, Dünya sorunlarının karmaşıklığına rağmen yönetilemez hale gelmeden görüşülebileceğini ispatlamaktadır.

Benim için çok yararlı bir görüşmeydi. Medvedev’in daha önce de farkında olduğum entelektüel kapasitesi beni oldukça etkiledi. Dünyadaki önemli devlet başkanları arasında en genci ve en geniş toprakları yöneteni. Notalarının altına milyonlarca erkek ve kadınının kanlarını döktüğü Rusya Ulusal Marşı’nı her yerde dinlemek çok duygulandırıcıydı. Onların fedakarlıkları olmadan faşizm karşısında zafer kazanmak mümkün olmazdı.

Fidel Castro Ruz

28 Kasım 2008

1 sayfadaki 1 sayfası